niedziela, 2 grudnia 2012

Lekcja 11 : Budowa zewnętrzna komputera


                                          







                                                                       

Monitor
Monitor komputerowy – ogólna nazwa jednego z urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera.
Obecnie używane monitory to ekrany komputerowe, obsługiwane przez komputer zwykle za pośrednictwem karty graficznej.
Od około 2005 roku rynek zdominowały monitory LCD. W najtańszych modelach sygnał jest nadal przesyłany analogowo przez złącze D-Sub. Bardziej bogato wyposażone modele posiadają gniazda cyfrowe, takie jak DVI, HDMI, DisplayPort, pozwalające uzyskać znacznie lepszą jakość obrazu i wyższe rozdzielczości.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjw2jFCAcdprOraIN2jw2jedjvuqXF3a9Jz_ydZfk-FoRzkVCPZbcVXz4fDwwM4iNctg11US2ZzxdaLcQa8I4BdUYqIyEAjyA8lCw3ODMq5dGVfZdLJNlf2U6UjyFs_dZSypAtLKUL62HP8/s1600/monitor.jpg 


Klawiatura 

Klawiatura komputerowa – uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.
Klawiatury występują w najróżniejszych urządzeniach domowych – maszynach do pisania, klawiszowych instrumentach muzycznych, kalkulatorach, telefonach, tokenach; w szczególności jest to jeden z podzespołów wejściowych komputera. Aktualnie używane modele klawiatur komputerowych mają około 100 klawiszy. Coraz częściej w klawiatury komputerowe wbudowuje się dodatkowe elementy sterujące (gładzik, dodatkowe przyciski, pokrętła, suwaki i in.), kontrolne (diody świecące) i inne (np. czytnik kart pamięci, porty USB, gniazda do zestawu słuchawkowego) – najczęściej do obsługi multimediów.








http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/Chicony_Wireless_Keyboard_KBR0108.jpg
                                                                     Mysz

Mysz (z ang. mouse) – urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego.
Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie monitora poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Mysz odczytuje zmianę swojego położenia względem podłoża i wysyła ją w formie danych cyfrowych do komputera, który dokonuje odpowiedniej zmiany położenia kursora na ekranie. Najczęściej wyposażona jest w dwa przyciski i kółko do przewijania ekranu, które może również pełnić rolę trzeciego przycisku.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c6/Wheel_mouse.JPG














                                                                     Projektor
Projektor – urządzenie służące do wyświetlania ruchomego obrazu na ścianie lub na innej powierzchni, która służy za ekran projekcyjny. Projektory te głównie stosowane do wyświetlenia filmów odtwarzanych przez komputer lub komputerowych prezentacji. Projektory komputerowe oparte są na dwóch technologiach LCD i DLP.

 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d0/MM_Toshiba_TLP_XD2000.jpg














                                                                    Drukarka
Drukarka – urządzenie współpracujące z komputerem, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku (papier, folia, płótno itp). Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym (po podłączeniu go do drukarki lub po włożeniu karty pamięci z zapisanymi zdjęciami do wbudowanego w drukarkę slotu).
Mianem drukarki określa się też sterownik w systemie operacyjnym, natomiast samo urządzenie określane jest jako urządzenie drukujące.
                                                         
                                                                    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1f/Apple_LaserWriter_Pro_630.jpg

                                                                 Skaner

Skanerurządzenie służące do przebiegowego odczytywania: obrazu, kodu paskowego lub magnetycznego, fal radiowych itp. do formy elektronicznej (najczęściej cyfrowej). Skaner przeszukuje kolejne pasma informacji odczytując je lub rejestrując. Nie jest to więc zwykły czytnik, a czytnik krokowy (np. skaner obrazu nie rejestruje całego obrazu w jednej chwili jak aparat fotograficzny, a zamiast tego rejestruje kolejne linie obrazu - dlatego głowica czytająca skanera przesuwa się lub skanowane medium pod nią). Nazwa skanera jako czytnika przebiegowego, często przenoszona jest na czytniki nieprzebiegowe (np. elektroniczne).
 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e3/Scanner.view.750pix.jpgKamera internetowa
Kamera internetowa (ang. webcam) – kamera cyfrowa, podłączana bezpośrednio do komputera, zazwyczaj za pomocą złącza USB. Kamera może transmitować obrazy statyczne (co pewien czas, zwany czasem odświeżania, przesyła pojedynczy obraz) lub transmisja może odbywać się w sposób ciągły (tzw. streaming cams). Najprostsze modele oparte są na tańszej matrycy CMOS, o niewielkich rozmiarach, rozdzielczości 640x480 pikseli i przydadzą się użytkownikom mało wymagającym i mającym niezbyt wydajne łącze internetowe. Przeważnie spełniają swoje zadania, ale jakość obrazu, wykonanie i szybkość działania pozostawiają wiele do życzenia. W słabszym oświetleniu pracuje wyraźnie gorzej. Coraz częściej spotyka się modele pracujące z prędkością 30 klatek/s, w rozdzielczości 800x600 pikseli.
                                                                     http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2d/Creative.webcam.jpg


                                                                Joystick
Dżojstik (po polsku - manipulator drążkowy[1]; ang. joystick, od joy – zabawa, stick – patyk, drążek)[2]urządzenie wejścia komputera, manipulator służący do sterowania ruchem obiektów na ekranie. W podstawowej wersji zbudowany z wychylnego drążka zamocowanego na podstawce, którego przechylenie w odpowiednim kierunku powoduje stosowną reakcję sterowanego obiektu, oraz w przyciski uruchamiające przypisane im działania i dodatkowe funkcje sterujące, znajdujące się na podstawce i samym drążku. Pierwsze dżojstiki nie służyły do rozrywki (ang. joy stick), lecz do sterowania samolotami, nazywano je wtedy „drążkami sterowniczymi” (ang. „control stick”).

 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2e/Joystick_01_KMJ.jpg

poniedziałek, 26 listopada 2012

niedziela, 18 listopada 2012

Lekcja 9 : Na straży prawa .

PRAWA AUTORSKIE- zbiór norm prawnych, których przedmiotem jest zapewnienie ochrony twórczości naukowej, literackiej i artystycznej. W znaczeniu podmiotowym to uprawnienia majątkowe i osobiste autora do stworzonego przezeń dzieła. Prawa osobiste twórcy nigdy nie wygasają i nie mogą zostać przeniesione na inne osoby, natomiast prawa majątkowe są zbywalne i dziedziczne lecz wygasają z upływem określonego czasu.

UTWÓR- każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Każdy utwór tak rozumiany jest chroniony przez prawo od samego początku jego powstania, nawet gdy jest nieukończony. Autor utworu nabywa prawo do ochrony automatycznie bez konieczności dopełnienia jakichkolwiek starań i formalności.

LICENCJA - dokument prawny lub umowa określająca warunki korzystania z utworu, którego dotyczy.


Typy licencji:

  •  Freeware
  •  Domena publiczna
  •  Adware 
  •  Cardware 
  •  GNU General Public Licence 
  •  Shareware
  •  Demo
  •  Tria
  •  OEM
  •  Donationware
  •  Abandonware
  •  Firmware
  •  Licencja jednostanowiskowa
  •  Licencja grupowa


Za naruszenie praw autorskich grozi odpowiedzialność karna w postaci:
  • rozpowszechnianie utworu bez zgody – kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
  • rozpowszechnianie w celu uzyskania korzyści majątkowej – kara pozbawienia wolności do lat 3,
  • gdy rozpowszechnianie stanowi stałe źródło dochodu albo określona osoba kieruje lub organizuje tego rodzaju działalność – kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5,
  • gdy sprawca działa nieumyślnie – kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Naruszający prawa autorskie może być także pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej, twórca może zażądać m.in.
  • zaniechania naruszeń; usunięcia skutków naruszenia; naprawienia szkody (na zasadach ogólnych lub poprzez zapłatę dwu-, a w przypadku zawinionego naruszenia trzykrotności wynagrodzenia, jakie byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu); wydania uzyskanych korzyści; oświadczenia odpowiedniej treści, zamieszczonego w prasie.

Lekcja 7 : Usługi z literką "e":


E-nauka - nauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i Internetu, oznacza wspomaganie dydaktyki za pomocą komputerów osobistych, CDROM-u i Internetu. Pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej. Warunkiem podjęcia się e-nauki jest posiadanie komputera z dostępem do Internetu, bez którego e-nauka nie jest możliwa. Szczególnie popularne jest nauczanie języków obcych tą metodą. Istnieją już wirtualne uniwersytety i studia,np. Polski Uniwersytet Wirtualny czy zdalne studia na Politechnice Warszawskiej. 
Szkolenia na odległość można prowadzić w różnych trybach.
  • Tryb samokształceniowy - brak stałego kontaktu ucznia z nauczycielem.Uczeń samodzielnie kontroluje swoje postępy. Po zakończeniu szkolenia istnieje możliwość otrzymania dyplomu.
  • Tryb synchroniczny - pozwala uczestnikom i nauczycielowi komunikować się wykorzystując komunikację głosową Voice over IP oraz wspólny dostęp do narzędzi kursu.
  • Tryb asynchroniczny - Uczeń może korzystać z wsparcia nauczyciela ale bez bezpośredniego kontaktu z nim i innymi uczniami. Kontakt z nauczycielem odbywa się przez e-mail i forum, czasami komunikator
  • Tryb mieszany - Pewna część zajęć odbywa się tradycyjnie, a reszta to samodzielna praca kursanta z materiałami dostarczanymi elektronicznie

Opracowywaniem treści e-kursów zajmuje się redaktor treści edukacyjnych.


E-praca - wykonywanie działalności zawodowej z dala od siedziby macierzystej firmy. Telepraca pozwala być czynnym zawodowo osobom, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą opuszczać swojego stałego miejsca zamieszkania (np. osoby niepełnosprawne). Takiej pracy można szukać praktycznie na całym świecie. Telepraca pozwala na nienormowany czas pracy osobom, które normalnie nie mogłyby spędzać 8 godzin za biurkiem.

Przykłady telepracy:
  •  administrowanie siecią komputerową, pracą serwera internetowego,
  •  obsługa sklepów internetowych,
  •  tłumaczenie języków obcych,
  •  telefoniczna obsługa klienta, telefon zaufania,
  •  księgowość, biura rachunkowe,
  • dziennikarstwo, twórczość artystyczna (np. pisarstwo)
  • działalność naukowa i edukacyjna.
E-banki -  w banku elektronicznym nie ma hal z kasami, a tym samym kolejek do tych kas. Wszystkie formalności załatwia się nie wychodząc z domu, począwszy od założenia konta do wykorzystywania wszelkich operacji. Korzysta się z komputera i Internetu. Dostęp do takiego banku uzyskuje się poprzez specjalny serwer.
Podobnie jak w banku tradycyjnym można dokonywać różnych płatności, zleceń przelewów, zakładać lokaty terminowe.
Elektroniczne pieniądze są łatwiejsze i tańsze w użyciu, ale wymagają też specjalnego traktowania, by nie stały się łupem przestępców elektronicznych
Każdy bank stosuje kilka poziomów zabezpieczeń  
Zabezpieczenia stosowane w banku internetowym:
  • poufne hasło i numer klienta,
  • karty kodów jednorazowych,
  • tokeny,
  • bezpieczny protokół SSL dla połączeń internetowych,
  • dzienny limit kwoty operacji.

Token - generator kodów jednorazowych służących do uwierzytelniania transakcji internetowych. Ze względów ekonomicznych większość banków zastępuje go kartą kodów jednorazowych lub hasłami SMS.

niedziela, 21 października 2012

Lekcja nr.6- Sposoby komunikowania się

1. SMS  – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.
MMS - usługa wiadomości multimedialnych

2.IRC – jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.
MiRC  - klient IRC dla Windows rozpowszechniany na licencji shareware   , stworzony w 1995przez Khaleda Mardam-Beya. Posiada edytor skryptów i własny język skryptowy. Dzięki wtyczkom zawiera dodatkowe funkcje, takie jak:menedżer kanałów IRC odtwarzacz MP3 serwery DCC

3.Chat  - rodzaj internetowej pogawędki i jedna z usług internetowych .
   Skype - komunikator internetowy oparty na technologii peer-to-peer.

4 .Gadu - Gadu - (w skrócie GG) – komunikator internetowy  opracowywany przez firmę GG Network .

5.Grupy dyskusyjne - w Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym.

6.Fora internetowe - forma  grup dyskusyjnych  która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej .

7. Facebook - serwis społecznościowy  w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook .

niedziela, 14 października 2012

niedziela, 7 października 2012

Algorytmy w informatyce i technologii informacyjnej



Algorytm



Algorytm - w matematyce oraz informatyce to skończony, uporządkowany zbiór jasno zdefiniowanych czynności, koniecznych do wykonania pewnego zadania. Słowo "algorytm" pochodzi od nazwiska Muhammed ibn Musa Alchwarizmi (أبو عبد الله محمد بن موسى الخوارزمي) matematyka perskiego z IX wieku i początkowo oznaczało w Europie sposób obliczeń oparty na dziesiętnym systemie liczbowym.

Istnieje wiele, nie zawsze równoważnych definicji algorytmu. Często jest on określany jako przepis przetworzenia pewnych danych wejściowych (formalnie – wektora danych z pewnego ustalonego zbioru wartości dopuszczalnych dla danego algorytmu) do danych wynikowych, dzisiaj jest ona jednak zaszłością, gdyż nie uwzględnia np. algorytmów typu online, podobnie jak często dokładane do definicji algorytmu założenie o ograniczonej liczbie kroków algorytmu, tj. ilości czynności które algorytm musi wykonać by zakończyć pracę (w przypadku algorytmów online nie ma sprecyzowanego końca – algorytm ma przetwarzać napływające na bieżąco dane, reagując na ewentualne anomalie, choćby miało to trwać do końca świata).

Algorytm ma przeprowadzić system z pewnego stanu początkowego do pożądanego stanu końcowego. Badaniem algorytmów zajmuje się algorytmika. Algorytm może zostać zaimplementowany w postaci programu komputerowego lub innego urządzenia. Kiedy podczas tego procesu programiści popełnią błąd (ang. bug), może to doprowadzić do poważnych konsekwencji np. błędy w implementacji algorytmów bezpieczeństwa mogą ułatwić popełnienie przestępstwa komputerowego.

Jako przykład stosowanego w życiu codziennym algorytmu podaje się często przepis kulinarny. Dla przykładu, aby ugotować bigos należy w określonej kolejności oraz odstępach czasowych (imperatyw czasowy) dodawać właściwe rodzaje kapusty i innych składników. Może istnieć kilka różnych przepisów dających na końcu bardzo podobną potrawę. Przykład ten ma wyłącznie charakter poglądowy, ponieważ językprzepisów kulinarnych nie został jasno zdefiniowany. Algorytmy zwykle formułowane są w sposób ścisły w oparciu o język matematyki.

W niektórych krajach, jak USA, algorytmy mogą zostać opatentowane, jeżeli zostaną zaimplementowane w jakimś praktycznym celu. Niektórzy twierdzą, że patentowanie algorytmów spowalnia rozwój informatyki, bo jeden producent może uzyskać monopol, np. na pisanie oprogramowania tworzącego pewne typy plików (np. GIF). Wiele koncernów komputerowych prowadzi między sobą prawnicze spory dotyczące praw własności do niektórych patentów. Kontrargumentem jest tzw. prawo własności intelektualnej, jaką objęty jest np. utwór muzyczny, będący wytworem intelektu i pracy muzyka, zakładające, że program jest intelektualną własnością twórcy.

 a) Opis słowny algorytmu wydawania reszty.


 Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4


b) metody rozwiązywania
-lista bloków : bloki graficzne
                        bloki wejścia/wyjścia
                        blok operacyjny
                        blok warunkowy

-schemat blokowy :
a)
-rozwiązanie w Excelu
http://screenshooter.net/9908677/wtlqgcf

b)
-rozwiązanie w Excelu
http://screenshooter.net/9908677/tdfucmc

//Wydawanie reszty, C++

#include <iostream>
#include <stdlib.h>

using namespace std;

int main(int argc, char *argv[])
{
  //tablica dostepnych nominalow
  int N[8]={200, 100, 50, 20, 10, 5, 2, 1};
  int R,P, i;

  cout << "Podaj reszte do wyplacenia: ";
  cin >> R;

  i=0;
  while (R>0)       //dopoki nie wydano calej reszty
  {
    if (R >= N[i])  //sprawdz czy mozna wydac danym nominalem
    {
      P=R / N[i];   //ile razy wydac dany nominal
      R=R-(N[i]*P); //zmniejsz reszte o wydany nominal
      cout << N[i] << " x " << P << endl; //wypisz wynik
    }
    i++;            //rozpatrz kolejny nominal
  }

  system("PAUSE");
  return 0;
}

niedziela, 30 września 2012

Internet- ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W sensie logicznym, Internet to przestrzeń adresowa zrealizowana przy wykorzystaniu protokołu komunikacyjnego IP, działająca w oparciu o specjalistyczny sprzęt sieciowy oraz istniejącą już infrastrukturę telekomunikacyjną.

Zagrożenia w internecie-kontakt z pornografią, pedofilią, przemocą, uzależnieniem oraz nieświadomym udostępnianiem informacji. Wśród Internautów przeważa młodzież, dla której komputer stał się podstawowym narzędziem pracy, nauki i rozrywki. Oprócz tego istnieją także inne zagrożenia w Internecie takie jak: wirusy, dialery oraz programy szpiegujące. 

Usługi w internecie-
Sklepy internetowe to bardzo dynamicznie rozwijająca się usługa w sieci Internetu ze względu na prostotę porównania cen, parametrów towaru i bardzo często niższe ceny niż w tradycyjnych sklepach. Można również zastosować porównywarkę cen, która znajdzie określony towar oraz sprawdzi jego cenę w wielu sklepach równocześnie.
Radio internetowe – radio emitujące swoje audycje w sieci Internetu, przeważnie w formacie MP3. Z tej usługi Internetu korzystają tradycyjne stacje radiowe jak i amatorskie.
Telewizja internetowa – forma telewizji, która wykorzystuje strukturę Internetu do prezentowania programów telewizyjnych. Są to stacje telewizyjne działające wyłącznie w internecie jak i tradycyjne stacje telewizyjne, prezentujące swe programy w sieci Internetu.
Bankowość internetowa (ang. e-banking) – usługi polegające na dostępie do rachunku za pomocą usługi Internetu, oferowane przez banki. Mogą to być usługi pasywne (sprawdzanie salda lub historii operacji na rachunku itp.) jak i aktywne (wykonywanie przelewów, zakładanie i likwidowanie lokat itp.).
TELNET – program (aplikacja), umożliwiający zdalne połączenie się z nawet odległym komputerem w sieci Internetu i pozwala pracować w nim tak jak byśmy siedzieli za jego klawiaturą. Dużą wadą jest, że pracuje jedynie w trybie tekstowym (wymaga znajomości systemu UNIX).
Usługi wykonywane w czasie rzeczywistym. Jest to dostęp do stron zawierających: encyklopedie, słowniki, serwisy informacyjne, które zwykle są na bieżąco aktualizowane.
- Gry online – gry komputerowe, które potrzebują dostępu do sieci Internetu. Korzystając z tej usługi Internetu można w czasie rzeczywistym porównać swe umiejętności, co do posługiwania się grami z innymi użytkownikami, jednym lub wielu na raz.
Aukcje internetowe – forma aukcji, w tym wypadku prowadzona za pomocą sieci Internetu. Ten rodzaj aukcji gromadzi nie porównywalnie większe grono nabywców niż jakiś inny. W polskim internecie w tej dziedzinie niepodzielnie króluje Allegro.

Moja ulubiona przeglądarka- Niewątpliwie zaletą przeglądarki Mozilla Firefox jest jej bardzo intuicyjny interfejs, w którym to poruszanie nie sprawia nikomu problemów, a zwłaszcza nowicjuszom przerzucającym się z innych przeglądarek. Poza tym kolejnym plusem jest to, że na Mozille jest zrobionych bardzo dużo różnego rodzaju wtyczek, które tylko i wyłącznie usprawniają nasze działania w Internecie. Każdy użytkownik Mozilli dostrzeże też plusa w tym, że ta przeglądarka jest dostosowana do najnowszych wersji programowania stron internetowych oraz pozwoli nam uruchomić najlepsze gry flash jakich jest pełno w Internecie. Wymieniłem kilka plusów, które są naprawdę dość znaczące.